CHARCIOPOLSKI CHARAKTEREK


Jakie są psy tej rasy? Dla kogo się nadają? To pytanie z pewnością gnębi niejedną osobę uwiedzioną szlachetną sylwetką i pierwotnym pięknem charta polskiego...


„Od tego, czy wybierzemy psa właściwej rasy, odpowiadającego naszym możliwościom i wymaganiom, zależy co najmniej dwanaście następnych lat naszego życia. Niemal wszystkie problemy pojawiające się pomiędzy psem a właścicielem biorą się stąd, że obaj po prostu do siebie nie pasują.”

Katharina von den LeyenRozpatrując charakter i psychikę chartów polskich należy wziąć pod uwagę pochodzenie i przeznaczenie tych psów, to ważny aspekt, głęboko i silnie dominujący naturę tych chartów, o czym wielu ich właścicieli zdaje się często zapomina. Należy pamiętać, że charty polskie to psy, których przodkowie przez byli przez wieki selekcjonowani do polowania i zabijania. Wysoka skuteczność, niemalże doskonałość, jaką chart polski osiągnął w tej dziedzinie, z jednej strony zapewniła mu przetrwanie przez powojenne ‘lata niełaski’, ale z drugiej strony niesie dziś poważne tego konsekwencje. We współczesnym, wysoko zurbanizowanym świecie pies reagujący błyskawicznym pościgiem na byle poruszony wiaterkiem liść, jest stale zagrożony i musi pozostawać pod czujnym okiem właściciela, który będzie umiał zapobiegać niebezpieczeństwu. Niestety rzeczywistość jest na tyle barwna i bogata, iż nawet najmądrzejszy i najbardziej doświadczony właściciel nie jest w stanie przewidzieć wszystkiego…. ale warto zawsze pamiętać, że chart polski to impulsywny i doskonały łowca. Wskazane jest od małego przyzwyczajać charciego malucha do zabaw z różnymi psami, zwłaszcza z małymi, by potem, gdy dorośnie, nie traktował je jako zwierzyny łownej. Dobrze jest również przyzwyczajać go jak najwcześniej do innych zwierząt i tych dużych, jak konie i krowy, i tych małych, jak króliki i kury itp.

Charty polskie mają wiele cech psów pierwotnych, co ujawnia się szczególnie, kiedy są trzymane w większej liczbie psów. Niejeden miłośnik charciego piękna, przekonany o ich ‘subtelności’ byłby bardzo zaskoczony, gdyby zobaczył jak bezwzględnie potrafią walczyć o dominacje w stadzie i twardą ‘łapą’ egzekwować posłuszeństwo od podporządkowanych osobników. W porównaniu do innych ras chartów (oprócz chartów afrykańskich) polaki są trudniejsze w wychowaniu i mają bardziej dominujący charakter. Wykazują również silny instynkt terytorialny, przez co psy tej rasy doskonale potrafią pilnować i bronić swojego domostwa i rodziny. Jest to cecha bardzo rzadka wśród grupy X, co powoduje niemałe zdziwienie wśród obserwatorów np. na wystawach, kiedy to chart polski z pasją broni ‘swego terenu’ czyli kocyka i torby właściciela. Z racji posiadanego przez polaki instynktu terytorialnego rasa ta raczej nie ma skłonności do ucieczek i samotnego włóczenia się.

Mitem jest, że chart potrzebuje bardzo dużo ruchu. Owszem potrzebuje się codziennie wybiegać, ale z pewnością nie więcej niż np. wyżły czy dalmatyńczyki. Charty to ‘krótko dystansowce’, biegają szybko i intensywnie, ale niedługo, bo stosunkowo szybko się męczą. Jeśli zatem jesteś w stanie zapewnić psu min. 3 -5 spacerków dziennie, w tym jeden przynajmniej godzinny, to jest ok. Zabawy z innymi psami są bardzo pożądanym elementem spacerów, bo je urozmaicają, intensyfikują wysiłek fizyczny i socjalizują psa. Należy jednak zaznaczyć, że szczeniaki i młodzież wymagają nieco więcej ruchu niż psy już dorosłe, więc w okresie wzrostu powinny mieć zapewnione 5 spacerów dziennie w tym 2 długie, na których będą mogły swobodnie biegać i szaleć z psimi kumplami do woli. Regularne treningi przy rowerze czy koniu należy rozpocząć najwcześniej po ukończeniu 1 roku życia psa.

Charty polskie są stworzeniami towarzyskimi, lubiącymi być blisko swej rodziny ludzkiej, z którą są bardzo silnie związane. Jeśli w domu są jeszcze inne czworonogi to polak może większość czasu spędzać w kojcu czy na wybiegu, mając towarzystwo innych psów nie będzie nieszczęśliwy. Trzymając charta polskiego w kojcu należy często wpuszczać go do domu, by mógł cieszyć się towarzystwem swej ukochanej rodziny. Jednak zdecydowanie chart polski nie nadaje się do trzymania wyłącznie kojcowego w pojedynkę, bo są to psy ‘stadne’ i się do takiego życia nie nadają… Chart polski może mieszkać zarówno domu jak i w bloku, nie ma to większego znaczenia, jeśli tylko właściciel zapewni mu odpowiednią, codzienną dawkę ruchu. W mieszkaniu zwykle są ciche i niekłopotliwe, uwielbiają się wylegiwać na kanapach obserwując jednym okiem poczynania domowników. Należy tu jednak silnie zaznaczyć, że w wieku młodzieńczym mogą się zdarzyć od tego odstępstwa… i taki młodzik może sobie poszaleć podczas nieobecności właściciela. Toteż mogą zdarzyć pewne zniszczenia…. Chart polski jest ‘subtelnym przylepą’, domaga się od swojego Pana uwagi i pieszczot, ale nie jest to nachalne czy męczące jak to bywa w przypadku innych ras.


Jakie cechy powinien mieć właściciel charta polskiego?


Przed zakupem szczeniaka każdy powinien sobie uzmysłowić i odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań, od tego zależy wzajemne dopasowanie człowieka i psa.


1. Po co Ci pies? Czego od niego oczekujesz?

Pies jest żywą, czującą istotą, która tak samo jak my cieszy się, boi, tęskni i cierpi. Pies to jednak nie człowiek i nie powie nam o tym co czuje… Pies nie jest zabawką czy żywym systemem alarmowym … Jeśli tylko do tego potrzebny Ci pies to zrezygnuj z jego posiadania, bo znajdziesz lepsze zabawki czy alarmy, a jednocześnie zaoszczędzisz sobie i innym kłopotów. Człowiek wprowadzając do swojego domu psa staje się za niego odpowiedzialny w podobny sposób jak za własne dziecko, z tą jednak różnicą, że dzieci kiedyś dorastają i stają się samodzielne, a odpowiedzialność za psa trwa do końca jego dni. Pies jest częścią rodziny, jest jej pełnoprawnym członkiem ( czego nie należy mylić z równouprawnieniem ) Jeśli nie podzielasz tego zdania to … zrezygnuj z posiadania psa.


2. Ile czasu spędzasz codziennie poza domem?

Jeśli pracujesz standardowo, 8 godzin dziennie, a resztę dnia i weekendy masz wolne i możesz poświęcić ten czas psu to super. Z czasem pies przyzwyczai się do takiego trybu życia i w czasie, kiedy Ty będziesz w pracy, on będzie cierpliwie czekał (przeważnie śpiąc) na Twój powrót. Jeśli jednak często zdarza Ci się pracować do późna i czy często wyjeżdżać np. w kilkudniowe delegacje zastanów się czy w ogóle możesz sobie pozwolić na psa? Czy jest ktoś, kto wyręczy Cię w tych obowiązkach?


3. W jaki sposób lubisz spędzać wolny czas?

To bardzo ważne jakie masz zwyczaje w tym temacie… jeśli lubisz po pracy godzinami leżeć na kanapie i oglądać telewizje czy spotykać się wieczorami w knajpkach ze znajomymi lub szaleć co noc na imprezach to zapomnij o charcie polskim… a najlepiej zapomnij w ogóle o jakimkolwiek psie. Polak to pies dla ludzi aktywnych, lubiących ruch i spacery na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Doskonale sprawdza się jako towarzysz dla ludzi uprawiających jogging, jeździectwo czy jazdę na rowerze. Świetnie nadaje się również do uprawiania skijoring (pies + narciarz), bikejoring (pies + rowerzysta) itp. Chart potrzebuje codziennej obecności i uwagi właściciela, a od czasu do czasu także jakieś ‘rozrywki’ jak np. coursingi. To doskonały sposób, aby chart polski, choć kilka razy do roku poczuł się ‘spełnionym łowcą’ a dla jego właściciela to świetna okazja, by mógł nacieszyć oczy pięknem biegnących chartów i nawiązał nowe znajomości z innymi charciarzami.


4. Jaka jest Twoja sytuacja rodzinna?

Jesteś singlem i sam ustalasz zasady w swoim domu? Czy może masz rodzinę, z której zdaniem musisz się liczyć? Albo masz dzieci, dla których pies miałby być towarzyszem zabaw?

Musisz wziąć pod uwagę, iż może się zdarzyć, że ktoś z domowników nie zaakceptuje psa w domu, albo tego, że pies czasem coś narozrabia. Chart polski ma bardzo wrażliwą psychikę i szybko wyczuje negatywne nastawienie do siebie któregoś z członków rodziny. Taka sytuacja jest bardzo stresogenna dla obu stron i może się to nieprzyjemnie skończyć… przede wszystkim dla psa. Należy to wziąć pod uwagę przed zakupem szczeniaka, by uniknąć ewentualnych konfliktów i tragedii, bo pies to żywe stworzenie, które czuje, przeżywa i cierpi. Przychylny stosunek rodziny do czworonoga to także połowa sukcesu w jego wychowaniu, no i co ważne, pomoc w codziennej opiece nad psem. Chart polski wychowywany od małego z dziećmi jest w stosunku do nich przyjazny i dość cierpliwy. Należy jednak pamiętać, że jest to duży, silny (również psychicznie) pies i dziecko nie będzie dla niego autorytetem ani nie będzie mogło samodzielnie chodzić z nim na spacery.


5. Czy masz doświadczenie w wychowywaniu psów?

Wkazane jest aby kandydat na właściciela charta polskiego nie był laikiem w wychowywaniu psów. Polaki to nie jest łatwa rasa, zdarzają się wśród niej osobniki bardzo trudne, z których łatwo jest zrobić psy agresywne i do zwierząt i do ludzi. Jeśli jednak chart polski ma być Twoim pierwszym w życiu psem, poszukaj dobrej hodowli, gdzie szczenięta są dobrze socjalizowane, a doświadczony hodowca wybierze dla Ciebie szczenię o niedominującym charakterze, z którym nawet początkujący właściciel powinien sobie poradzić. Wybór odpowiedniego szczenięcia jest niezwykle ważny, bo różnice w charakterze szczeniąt z jednego miotu mogą być naprawdę duże. Ważne jest także to, że do dobrego hodowcy zawsze możesz zwrócić się po poradę i pomoc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.


6. Szkolenie charta polskiego

Jeśli ktoś marzy o psie rodem z filmu ‘Przygody psa Cywila’ niech zapomni o charcie… Polak owszem nadaje się do szkolenia i bez większego trudu zdaje państwowe egzaminy, ale jest to pies o psychice daleko odmiennej od psów służbowych. Chart polski ma silną, niezależną naturę i aby osiągnąć z nim dobre rezultaty w szkoleniu trzeba nawiązać z nim indywidualną więź i przekonać go do współpracy. Dobre efekty przynosi szkolenie w oparciu o pozytywne bodźce. Zwolennikom starych metod szkolenia opartych na rozwiązaniach siłowych zdecydowanie należy odradzić tą rasę. Generalnie polak potrzebuje przewodnika o stabilnej psychice i żelaznej konsekwencji, prowadzącego psa spokojnie, bez przemocy fizycznej aczkolwiek twardo i stanowczo.« wstecz
© WILKORIA - Wszelkie prawa zastrzeżone! Webdesign: K.Buryn .createline